دسته بندی مطلب :

میزان کارکرد روغن و بهترین زمان برای تعویض

تقویم مراقبت از خودرو Car Care Calendar
تکنولوژی خودروها در سالیان اخیر با سرعت زیادی پیشرفت نموده است. ولی هر چقدر هم که خودروها پیشرفته شوند، لازم است بطور منظم سرویس و چک شوند تا سالم بمانند و با حداکثر قدرت و کارآیی کار کنند.این به معنای مراقبت از روغن موتور، فیلتر، تایر ها و … است.

مهمترین اصل در زمان بندی سرویس خودرو، ارجاع بر حسب دفترچه راهنمای خودرو است. اینکه چه سرویس هایی در چه بازه های زمانی باید صورت بگیرد و جدول زمان بندی برحسب سبک رانندگی تان را بر اساس دفترچه راهنمای خودرو رعایت کنید.
بطور مثال در شرایط عادی رانندگی، طبق دفترچه راهنمای خودرو باید حداقل هر 6 ماه (حتی اگر از خودرو استفاده نکرده باشید) یا هر 5000 کیلومتر روغن موتور خودرو را تعویض نمایید. بسیاری از اتومبیل ها از طریق صفحات نشانگر، زمان سرویس بعدی را هشدار می دهند (یا از طریق گوشی های هوشمند) سیستم های پیشرفته بر اساس کیلومتر طی شده و سیستم های پیچیده تر بر اساس مجموعه ای از سنسورهایی که وضعیت خودرو را بررسی می کنند، هشدارهای لازم را می دهند.


زمان تعویض روغن و میزان کارکرد روغن:
روغن موتور پس از مدتی کارکردن، به تدریج کیفیت خود را از دست می دهد. این امر دلایل متعددی دارد. با وجود قرارگرفتن لایه روغن بین قطعات، در خیلی از مواقع، قطعات موتور با یکدیگر تماس پیدا کرده و به دلیل سایش، براده های فلزی از سطوح کنده شده، در داخل روغن پراکنده می شود و گروهی از آنها حتی توسط فیلتر روغن نیز جمع آوری نمی شوند. خود روغن نیز در اثر کارکرد به تدریج اکسید می شود، منظور از اکسید شدن، ترکیب و واکنش روغن با هوا می باشد که منجر به تولید لجن خواهد شد. از طرفی مواد افزودنی موجود در روغن نیز پس از مدتی مصرف شده و یا کارآیی خود را از دست می دهند. بنابراین پس از مدتی ترکیبات مضر در داخل روغن موتور به حد غیرمجاز می رسد.
در حالت کلی در خودروهای فرسوده به دلیل سائیدگی رینگ‌های پیستون و لق شدن اتصالات و اجزاء، روغن موتور به داخل محفظه احتراق رفته و هدر می‌رود. بنابراین کاهش میزان روغن در محدوده طبیعی نگرا ن‌کننده نبوده و وجود یک محدوده روی میله اندازه‌گیری روغن (فاصله بین L و H ) دلیلی بر این می‌باشد. خود روغن نیز بر اساس استاندارد به میزان کمی تبخیر می شود ولی تا زمانی که حد روغن زیر علامت (L(Low به معنای کم نرفته است، جای نگرانی نیست.
روی بسیاری از روغن ها اعدادی مانند 7000، 10000، 16000 و امثال آن بدون ذکر کلمه کیلومتر نوشته شده است که باعث انحراف افکار عمومی شده و مصرف کننده را به اشتباه می اندازد. اگر دقت نمایید در کنار هیچ کدام از این اعداد سازنده آن را به عنوان کیلومتر کارکرد معرفی نکرده و صرفا یک عدد تبلیغاتی نوشته شده است.


کیلومتر میزان کارکرد روغن به عوامل زیر بستگی دارد:
o سطح کیفیت روغن موتور (درجه API)
o شرایط سلامت موتور (عدم نشتی سوخت به داخل روغن)
o نوع رانندگی (گاز دادن مستمر، آهسته یا سریع راندن)
o شیب رانندگی (هموار، سربالایی و سرپایینی)
o شرایط آب و هوایی (دما، رطوبت و گرد و غبار)
o کیفیت فیلترهای هوا و روغن (عدم ورود ناخالصی ها به روغن)
o مدت زمانی که روغن در کارتر می ماند


چند نکته:

در هر صورت، حتی عدم استفاده از خودرو، روغن باید نهایتا پس از 6 ماه تعویض شود.
هر پنجاه ساعت کارکرد درجای موتور برابر هزار کیلومتر کارکرد است.
سیاه نشدن روغن نشان از پایین بودن قدرت پاک کنندگی آن است.
هرچه سطح کیفیت روغن بالاتر باشد، کیلومتر کارکرد بیشتر می شود

به اشتراک‌گذاری مطلب

Share on facebook
اشتراک‌گذاری در فیسبوک
Share on twitter
اشتراک‌گذاری در توییتر
Share on linkedin
اشتراک‌گذاری در لینکدین
Share on pinterest
اشتراک‌گذاری در پینترست